Asset Publisher Asset Publisher

Uwaga na kleszcze

Spacer po lesie to niewątpliwa przyjemność, ale pamiętajmy, aby sprawdzić, czy nie przynieśliśmy z lasu niechcianej pamiątki.

Kleszcze to pasożyty, które żywią się krwią kręgowców. Są niebezpieczne ze względu na choroby, które przenoszą. Możemy je spotkać nie tylko w lesie, ale również na łąkach, w parkach, na trawnikach.


Kleszcze są najbardziej aktywne wiosną (maj-czerwiec) i jesienią (wrzesień-październik), ale tak naprawdę jesteśmy na nie narażeni od marca aż do listopada.


Przed kleszczami możemy chronić swoje zwierzęta stosując preparaty nakraplane na skórę – warto zapytać o nie weterynarza, aby zabezpieczyć naszego psa lub kota przed zakażeniem takimi chorobami jak borelioza, babeszjoza, hepatozoonoza, porażenie pokleszczowe itp.


Kleszcze zagrażają nie tylko naszym czworonożnym przyjaciołom, ale także i nam, ludziom. Najgroźniejszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Niebezpieczną chorobą, którą może „zafundować" nam kleszcz, jest też borelioza. Nie każdy kleszcz przenosi choroby, ale nigdy nie wiemy, czy ten kleszcz, którego znajdziemy na swoim ciele jest akurat zakażony.


Po spacerze warto obejrzeć skórę, ponieważ kleszcze wędrują po naszym ciele szukając miejsca z cienką i delikatną skórą. Jeśli już znajdziemy kleszcza wkłutego w naszą skórę, można go usunąć przy pomocy pęsety, najlepiej jednak udać się do gabinetu zabiegowego w przychodni zdrowia lub w szpitalu. Obserwujmy to miejsce i w razie zaczerwienienia, zgłośmy się do lekarza.