Asset Publisher Asset Publisher

95 lat Lasów Państwowych

Równo 95 lat temu - 26 czerwca 1924 roku rząd Grabskiego podjął uchwałę o utworzeniu Polskich Lasów Państwowych, a dwa dni później - 28 czerwca prezydent Wojciechowski rozporządzeniem nadał im statut. Od tamtej pory Lasy Państwowe w sposób odpowiedzialny i zrównoważony gospodarują wspólnym dobrem – Naszymi Lasami, co pozwala osiągać korzyści tak gospodarcze jak też przyrodnicze i społeczne.

Lasy Państwowe w imieniu Skarbu Państwa zarządzają majątkiem całego narodu, a wstęp do lasów i korzystanie z wielu ich dóbr jest bezpłatne. Lasy stanowią trwały składnik naszych rodzimych krajobrazów i utożsamiane są przede wszystkim z drewnem, ale również z aktywnością fizyczną, odpoczynkiem, zdrowiem i ochroną przyrody. Duża część obszarów zarządzanych przez Lasy Państwowe jest objęta różnymi formami ochrony przyrody, a jednym z wielu zadań leśnika jest wspieranie różnorodności biologicznej w lasach.  Lasów w Polsce przybywa, gospodarka leśna prowadzona jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co pozwala zachować naturalne funkcje lasów i harmonizować potrzeby ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Drewno jest surowcem wykorzystywanym w każdej dziedzinie naszego życia. Pozyskujemy drewno, ale równocześnie odnawiamy drzewostany i zalesiamy nieużytki, dlatego powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie (każdego roku leśnicy sadzą ok. 500 mln drzew). W ramach prowadzonego użytkowania rocznie pozyskujemy ok. 55% odłożonego przyrostu drewna. Lasy prowadzą gospodarkę w perspektywie przekraczającej 100 lat. Drewno pozyskiwane jest kiedy drzewa wejdą w okres dojrzałości rębnej. Wiele gatunków osiąga ją w wieku powyżej 100 lat. Lasy Państwowe są jednostką samofinansującą, pokrywając koszty generowanymi przychodami, przekazują jednocześnie ok 3 mld zł rocznie do budżetu państwa w formie opłat i podatków. Lasy Państwowe od momentu ich powołania pozostają w służbie społeczeństwu i państwu.
Lasy Nadleśnictwa Starachowice stanowią pozostałość rozległej niegdyś Puszczy Iłżeckiej i są jednym z największych zwartych kompleksów w województwie świętokrzyskim. Cechą, która je wyróżnia jest trwałość lasu na tym obszarze od zejścia lodowca (ok.10 tys. lat p.n.e.) do czasów współczesnych. Cennymi obiektami przyrodniczymi naszych lasów są: Rezerwat „Rosochacz”, Rezerwat Przyrody „Skały pod Adamowem”, obszary Natura 2000, pomniki przyrody, naturalnie występujące mokradła oraz wiele wiekowych drzew. Licznie urządzone w lasach Nadleśnictwa Starachowice szlaki rowerowe i piesze, ścieżki edukacyjne, punkty przystankowe oraz Przystanek Turystyczny Natura 2000 Klepacze sprzyjają różnym formom aktywnego wypoczynku w lesie. Zapraszamy do korzystania i doceniania wartości, które dają nam lasy.