Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dzień Otwarty Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Dzień Otwarty Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu 11 listopada niedziela) w godz. 10-18 organizuje Dzień Otwarty z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

W trakcie Dnia Otwartego będzie można zwiedzać pod przewodnictwem leśników:

  • wpisany do w 2014 roku do rejestru zabytków, wybudowany w 1938 r. budynek RDLP w Radomiu,

  • salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego,

  • wystawę „Ojcowie Niepodległości” opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej,

  • wystawę „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości”.

Odbędą się też:

  • pokaz filmu o działaniach leśników w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości,

  • opowieści o publikacji RDLP w Radomiu wydanej na 100-lecie niepodległości pt. „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości. Księga walki, pracy i pamięci. Wydanie okolicznościowe” autorstwa Piotra Kacprzaka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz dr. Krzysztofa Busse z Instytutu Pamięci Narodowej.

Będzie można obejrzeć tablicę poświęconą pamięci Jana Dunina-Markiewicza, dyrektora radomskiej dyrekcji w latach 1934-1939, budowniczego obecnej siedziby naszej dyrekcji, który w lutym 1939 roku został przeniesiony (lub przeszedł) do dyrekcji Lasów Państwowych we Lwowie na stanowisko dyrektora, a w 1940 roku został aresztowany przez Sowietów, prawdopodobnie wywieziony w głąb ZSRR i wszelki ślad po nim zaginął. W związku z odsłonięciem tablicy 6 listopada br. w uroczystościach wzięła udział delegacja leśników z Lwowskim Regionalnym Departamentem Leśnictwa z dyrektorem generalnym Anatolijem Dejneką na czele.

Nie zabraknie również opowieści i aktywności związanych z lasem dla dzieci ("leśna partyzantka" – warsztaty robienia żołędziowych ludzików „partyzantów”) i dorosłych (opowieści o tym jak zrobić „las w słoiku”).

Dodatkową atrakcją towarzyszącą będzie pokaz zakupionego w ostatnim czasie przez RDLP w Radomiu auta elektrycznego.

Zapraszamy!