Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pokaz maszyn do budowy i utrzymania dróg leśnych

Pokaz maszyn do budowy i utrzymania dróg leśnych

Rozdrabniacze, walce, równiarki, pługofrezarki i wiele innego sprzętu technologicznego do utrzymania i remontów dróg można było obejrzeć podczas pracy w terenie nadleśnictw Marcule i Starachowice. Pokaz był częścią szkolenia zorganizowanego przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.

Szkolenie technologiczne zorganizowane zostało dla pracowników regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Warszawie, Lublinie i Krośnie zajmujących się infrastrukturą leśną w ramach cyklu pokazów i szkoleń technologicznych.

Część teoretyczna spotkania odbyła się w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule. Prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – specjalista w zakresie inżynierii leśnej, budowy dróg leśnych, zabezpieczeń przeciwerozyjnych zboczy oraz kształtowania środowiska leśnego omówił dobre praktyki w budownictwie dróg leśnych. Najnowsze technologie do utrzymania i remontów dróg leśnych omówił Ryszard Misiek, dyrektor OTL w Jarocinie oraz Paweł Cuprych, pracownik Ośrodka.

Po części teoretycznej uczestnicy udali się na powierzchnię pokazową w Nadleśnictwie Starachowice w leśnictwie Kutery, gdzie odbył się pokaz maszyn w tym m.in.: Rozdrabniacza RSD-20, Walca WBR, Równiarki V1, Płyt wyrównujących PW, Rozdrabniacza RBR z głowicą P4T oraz Pługofrezarki PR-H2.

Spotkania takie w formie teorii i praktyki służą każdej ze stron, są okazją do wymiany doświadczeń i obejrzenia najnowszych maszyn i urządzeń podczas pracy, a także zapoznania się z nowymi technologiami. Dzięki temu budowane i remontowane drogi leśne spełniają wiele funkcji, w tym: przeciwpożarową, są używane do wywozu drewna i celów komunikacyjnych podczas wykonywania zadań związanych z zarządzaniem i gospodarką na terenach leśnych.