Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uwaga pożary – apel o ostrożność w lasach

Uwaga pożary – apel o ostrożność w lasach

Pomimo trwającej akcji przeciwpożarowej na terenie radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych w tym roku miało już miejsce 91 pożarów, w których spaliło się łącznie 30 hektarów lasu. Pogoda sprzyja pożarom, pomimo wiosny jest wręcz upalnie, a przez to bardzo sucho. Leśnicy apelują o rozwagę i ostrożność.

Tegoroczne działania bezpośrednio prowadzone w lasach ruszyły już 19 marca, ale walka z pożarami na dobre rozpoczęła się wraz z ociepleniem, w kwietniu. Ze względu na słoneczną pogodę i towarzyszącą jej suszę pożarów było wyjątkowo dużo i niestety stan ten utrzymuje się w maju. Dodatkowo pomimo szybkich akcji gaśniczych z udziałem samolotów będących stale w gotowości na lotniskach w Piastowie i Masłowie pożary rozprzestrzeniają się szybko i są ciężkie do ugaszenia - dwa najtrudniejsze wybuchły na mokradłach i w okolicy kamieniołomu.

Najwięcej pożarów miało miejsce tam, gdzie w sąsiedztwie lasów jest dużo nieużytków w nadleśnictwach: Barycz, Skarżysko, Stąporków. Leśnicy i straż pożarna gasili pożary także w czasie minionego długiego weekendu - w 7 pożarach spłonęło wówczas blisko 4 ha.                                        

Aktualnie zagrożenie pożarowe we wszystkich 23 nadleśnictwach jest duże. Jeśli pogoda się nie zmieni, w przypadku skrajnego zagrożenia nadleśniczowie będą mieli prawo wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Będzie to możliwe, jeżeli przez pięć kolejnych dni wilgotność ściółki, mierzona o godz. 9 i 13 będzie niższa niż 10%. Zakaz wstępu wyeliminuje niebezpieczeństwo, które dotknęłoby osoby przebywające w lesie podczas pożaru, a leśnikom ułatwi działania przeciwpożarowe.

Na walkę z pożarami nadleśnictwa RDLP w Radomiu wydają łącznie corocznie 7 mln zł, w tym: utrzymanie 42 dostrzegalni przeciwpożarowych z obserwatorami lub kamerami, 23 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, gdzie określana jest lokalizacja pożarów i koordynowana akcja gaśnicza, 9 automatycznych stacji meteorologicznych (wyposażonych w aparaturę do badania wilgotności ściółki, powietrza i określania stopnia pożarowego w lasach), samoloty do gaszenia pożarów będące w stałej gotowości w bazie lotniczej Piastów k. Radomia i Masłów k. Kielc, samochody gaśnicze, setki punktów czerpania wody – zbiorników wodnych i hydrantów, utrzymanie dróg przeciwpożarowych, tablice informacyjne i ostrzegawcze, pasy przeciwpożarowe chroniące tereny leśne przed pożarami i koszty dogaszania pożarów.

Przed nami kolejny weekend. Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na wiosenny i letni wypoczynek. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów – dla własnego bezpieczeństwa i zachowania lasów. Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi – jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.

Wśród przyczyn pożarów wciąż dominuje nieostrożność dorosłych i nieletnich oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Pomimo tego, że wdrożone do stosowania zostały wszystkie siły i środki, aby zabezpieczyć tereny leśne przed pożarami niemalże codziennie wybuchają nowe pożary. Z tego powodu w najbardziej zagrożonych nadleśnictwach leśnicy patrolują lasy wspólnie z policją.