Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Poland is in the European lead, while concerning the area of all forests. They cover about 29,2 % of the country territory, and grow within the area of 9,1 million hectares. The overwhelming majority of the forests is state owned, of which almost 7,6 million hectares are managed by the State Forests National Forest Holding..

PGL Lasy Państwowe

The State Forests National Forest Holding is the largest organisation in the European Union managing forests, which belong to the State Treasury and celebrating its 90 anniversary this year.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wykus 2018

Wykus 2018

W dniach 15-17 czerwca odbędą się wydarzenia związane ze szczególnym miejscem w lasach świętokrzyskich – Wykusem, położonym na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. W organizację przedsięwzięć upamiętniających poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” po raz kolejny włączyli się leśnicy.

Każdego roku, w połowie czerwca na Wykusie organizowane są uroczystości. W tym roku włączone zostały one w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. W organizację zaangażowały się nadleśnictwa: Suchedniów, Skarżysko, Starachowice i Zagnańsk. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak objął patronatem honorowym wydarzenia w ramach uroczystości wykusowych: Rajd Rowerowy na Wykus i Rekonstrukcję ataku na bunkier, podczas którego zginął "Ponury". Leśnicy wraz z pocztem sztandarowym radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych obecni będą także na głównych uroczystościach na polanie wykusowej.

Wykus to miejsce szczególne, nie tylko dla lasów świętokrzyskich, ale i w skali kraju. Stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury” – por. cc. Jana Piwnika „Ponurego”. 15 września 1957 r. w miejscu dawnego obozu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczonych jest już kilkaset tabliczek z nazwiskami zmarłych żołnierzy zgrupowań „Ponurego” i „Nurta”. Kapliczka z otaczającym terenem w promieniu 30 m stanowi miejsce pamięci narodowej „Wykus”, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Wykus (326 m n.p.m.) jest również rezerwatem przyrody.