Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wykus 2018

Wykus 2018

W dniach 15-17 czerwca odbędą się wydarzenia związane ze szczególnym miejscem w lasach świętokrzyskich – Wykusem, położonym na terenie Nadleśnictwa Suchedniów. W organizację przedsięwzięć upamiętniających poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” po raz kolejny włączyli się leśnicy.

Każdego roku, w połowie czerwca na Wykusie organizowane są uroczystości. W tym roku włączone zostały one w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości. W organizację zaangażowały się nadleśnictwa: Suchedniów, Skarżysko, Starachowice i Zagnańsk. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak objął patronatem honorowym wydarzenia w ramach uroczystości wykusowych: Rajd Rowerowy na Wykus i Rekonstrukcję ataku na bunkier, podczas którego zginął "Ponury". Leśnicy wraz z pocztem sztandarowym radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych obecni będą także na głównych uroczystościach na polanie wykusowej.

Wykus to miejsce szczególne, nie tylko dla lasów świętokrzyskich, ale i w skali kraju. Stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, później Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury” – por. cc. Jana Piwnika „Ponurego”. 15 września 1957 r. w miejscu dawnego obozu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczonych jest już kilkaset tabliczek z nazwiskami zmarłych żołnierzy zgrupowań „Ponurego” i „Nurta”. Kapliczka z otaczającym terenem w promieniu 30 m stanowi miejsce pamięci narodowej „Wykus”, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Wykus (326 m n.p.m.) jest również rezerwatem przyrody.