Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstańców styczniowych

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstańców styczniowych

W dniu 09.11.2019 r. na terenie Leśnictwa Lipie, odsłonięto tablicę upamiętniającą płk. Dionizego Czachowskiego oraz płk. Karola Kalitę „Rębajło”, których powstańcze oddziały w latach 1863-1864 stacjonowały w lasach Puszczy Iłżeckiej. Tablica powstała z inicjatywy Staropolskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Leśnego „Kotyzka” w Starachowicach

W  uroczystości uczestniczyli uczniowie okolicznych szkół, władze gminy i powiatu, mieszkańcy miejscowości Lipie oraz pracownicy Nadleśnictwa Starachowice. Na zaproszenie organizatorów poczet wystawiła szkoła w Jaworze Soleckim, która od 1963 roku nosi imię Dionizego Czachowskiego. Grupa rekonstrukcji historycznej Grot Oddział Powstańczy 1863, na cześć bohaterów oddała salwę honorową.