Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień Otwarty Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Dzień Otwarty Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu 11 listopada niedziela) w godz. 10-18 organizuje Dzień Otwarty z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

W trakcie Dnia Otwartego będzie można zwiedzać pod przewodnictwem leśników:

  • wpisany do w 2014 roku do rejestru zabytków, wybudowany w 1938 r. budynek RDLP w Radomiu,

  • salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego,

  • wystawę „Ojcowie Niepodległości” opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej,

  • wystawę „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości”.

Odbędą się też:

  • pokaz filmu o działaniach leśników w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości,

  • opowieści o publikacji RDLP w Radomiu wydanej na 100-lecie niepodległości pt. „Lasy i leśnicy radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych przez 100 lat niepodległości. Księga walki, pracy i pamięci. Wydanie okolicznościowe” autorstwa Piotra Kacprzaka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz dr. Krzysztofa Busse z Instytutu Pamięci Narodowej.

Będzie można obejrzeć tablicę poświęconą pamięci Jana Dunina-Markiewicza, dyrektora radomskiej dyrekcji w latach 1934-1939, budowniczego obecnej siedziby naszej dyrekcji, który w lutym 1939 roku został przeniesiony (lub przeszedł) do dyrekcji Lasów Państwowych we Lwowie na stanowisko dyrektora, a w 1940 roku został aresztowany przez Sowietów, prawdopodobnie wywieziony w głąb ZSRR i wszelki ślad po nim zaginął. W związku z odsłonięciem tablicy 6 listopada br. w uroczystościach wzięła udział delegacja leśników z Lwowskim Regionalnym Departamentem Leśnictwa z dyrektorem generalnym Anatolijem Dejneką na czele.

Nie zabraknie również opowieści i aktywności związanych z lasem dla dzieci ("leśna partyzantka" – warsztaty robienia żołędziowych ludzików „partyzantów”) i dorosłych (opowieści o tym jak zrobić „las w słoiku”).

Dodatkową atrakcją towarzyszącą będzie pokaz zakupionego w ostatnim czasie przez RDLP w Radomiu auta elektrycznego.

Zapraszamy!

Materiały do pobrania