Lasy regionu

Lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zajmują 324,5 tys. ha i są bardzo zróżnicowane, podobnie jak lesistość tego terenu. Wiele z nich przetrwało dawne osadnictwo i nadal tworzy zwarte leśne obszary. Puszcza Świętokrzyska i Kozienicka należą do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w kraju. Inne wyróżniające się kompleksy leśne to Puszcza Stromiecka, Lasy Iłżeckie oraz lasy Niecki Włoszczowskiej. Pozostałe lasy: okolic Chmielnika, Staszowa, Pińczowa, Jędrzejowa i Grójca są bardziej rozdrobnione, ale także cenne i mające swoją specyfikę.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pokaz maszyn do budowy i utrzymania dróg leśnych

Pokaz maszyn do budowy i utrzymania dróg leśnych

Rozdrabniacze, walce, równiarki, pługofrezarki i wiele innego sprzętu technologicznego do utrzymania i remontów dróg można było obejrzeć podczas pracy w terenie nadleśnictw Marcule i Starachowice. Pokaz był częścią szkolenia zorganizowanego przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.

Szkolenie technologiczne zorganizowane zostało dla pracowników regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Warszawie, Lublinie i Krośnie zajmujących się infrastrukturą leśną w ramach cyklu pokazów i szkoleń technologicznych.

Część teoretyczna spotkania odbyła się w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule. Prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – specjalista w zakresie inżynierii leśnej, budowy dróg leśnych, zabezpieczeń przeciwerozyjnych zboczy oraz kształtowania środowiska leśnego omówił dobre praktyki w budownictwie dróg leśnych. Najnowsze technologie do utrzymania i remontów dróg leśnych omówił Ryszard Misiek, dyrektor OTL w Jarocinie oraz Paweł Cuprych, pracownik Ośrodka.

Po części teoretycznej uczestnicy udali się na powierzchnię pokazową w Nadleśnictwie Starachowice w leśnictwie Kutery, gdzie odbył się pokaz maszyn w tym m.in.: Rozdrabniacza RSD-20, Walca WBR, Równiarki V1, Płyt wyrównujących PW, Rozdrabniacza RBR z głowicą P4T oraz Pługofrezarki PR-H2.

Spotkania takie w formie teorii i praktyki służą każdej ze stron, są okazją do wymiany doświadczeń i obejrzenia najnowszych maszyn i urządzeń podczas pracy, a także zapoznania się z nowymi technologiami. Dzięki temu budowane i remontowane drogi leśne spełniają wiele funkcji, w tym: przeciwpożarową, są używane do wywozu drewna i celów komunikacyjnych podczas wykonywania zadań związanych z zarządzaniem i gospodarką na terenach leśnych.