Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Dział Finansowo - Księgowy zajmuje się sprawami związanymi finansami nadleśnictwa Do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie ewidencji i formalno – rachunkowej kontroli dokumentów, sporządzanie planów finansowych, analiz i sprawozdawczości, rozliczanie działalności gospodarczej i administracyjnej oraz terminowe egzekwowanie wszelkich należności i regulowanie zobowiązań.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Do zadań pracownika należy koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie, analizowanie przyczyn wypadków przy pracy i skutków chorób zawodowych, a także stanu zdrowotnego załogi, organizowanie badań, szczepień i innej działalności profilaktycznej oraz podejmowanie środków zaradczych w tym zakresie.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
 

Regulamin organizacyjny Nadleśnictwa Starachowice dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy dla miast

Lasy dla miast

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło: „Lasy i Zrównoważony Rozwój Miast”. Leśnicy z całego świata wyjaśniają jak duże znaczenie mają lasy i drzewa w miastach i wokół nich.

Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów mają na celu podnoszenie świadomości ludzkości na temat znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami.

Coraz więcej ludzi żyje w miastach. Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70 proc. globalnej populacji.

Lasy mają ogromne znaczenie dla warunków życia: magazynują węgiel, łagodzą skutki zmian klimatu, oczyszczają powietrze, redukują hałas, są magazynem wody, wpływają na różnorodność biologiczną oraz są miejscem do aktywnego i zdrowego trybu życia.

Na terenie 23 nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu mamy aż 10,7 tys. ha drzewostanów w obrębie miast, które są zarządzane przez Lasy Państwowe. Najwięcej w obrębie Puszczy Świętokrzyskiej – aż 4 tys. ha w Nadleśnictwie Suchedniów, 2 tys. ha w Nadleśnictwie Kielce, 1,5 tys. ha w Nadleśnictwie Skarżysko oraz 1 tys. w Nadleśnictwie Starachowice. W przedziale powierzchni pomiędzy 1 tys. ha a 300 ha mamy lasy w miastach na terenie nadleśnictw: Staszów, Kozienice, Radom i Włoszczowa.

Jeszcze więcej lasów pełni funkcje ochronne wokół miast – na terenie RDLP w Radomiu wyznaczono ich aż 85 tys. ha – są to lasy w granicach administracyjnych miast i w odległości do 10 km od granic miast liczących ponad 50 tys. mieszkańców. Najwięcej lasów, które pełnią funkcje ochronne wokół miast jest na terenie nadleśnictw: Skarżysko, Suchedniów, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce i Radom.

Bardzo ważna na terenach lasów położonych w obrębie miast jest współpraca z mieszkańcami i samorządami. Ogromne znaczenie ma wsłuchanie się w potrzeby społeczne i wspólne działania. Leśnicy szczególną uwagę zwracają tu na udostępnienie lasu na potrzeby edukacji i turystyki, stąd tworzą ścieżki edukacyjne, ośrodki edukacji leśnej i sale edukacyjne. Są także obecni w życiu lokalnej społeczności poprzez specjalne wydarzenia i akcje edukacyjne. Przykładem jest Nadleśnictwo Kielce, w którym funkcjonuje ośrodek edukacji przyrodniczo-leśnej, ścieżki edukacyjne „Sufraganiec” i „Leśne ABC”, a w pobliżu kieleckiego stadionu i góry Pierścienica powstał szlak rowerowy „Leśna trasa w mieście”. Istotnym elementem w życiu kielczan jest las będący rezerwatem częściowym „Karczówka”, w pobliżu którego znajduje się zabytkowy kościół i klasztor – znane miejsce niedzielnych spacerów i wycieczek. Corocznie we wrześniu leśnicy z nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” organizują wydarzenie edukacyjne w centrum Kielc „Dary Świętokrzyskich Lasów”, w trakcie którego pokazują mieszkańcom jakie korzyści mają oni z lasu– nie tylko grzyby, miejsce do rekreacji, ale też wspaniały klimat i najbardziej ekologiczny i odnawialny surowiec, jakim jest drewno.